KARATECY SOKOŁA W 2020 ROKU

24 listopada 2020

Kończący się rok 2020 nie był łatwy zarówno dla całego społeczeństwa, gospodarki jak i dla wszystkich sportowców. Już w styczniu zgrupowaniem z byłym mistrzem świata Rudikiem Sargunovem trenerem z Ukrainy, karatecy Sokoła zaczęli przygotowania do tegorocznych zmagań sportowych. Starty zgodnie z kalendarzem imprez zaplanowaliśmy w najważniejszych tegorocznych imprezach tj. Puchar Polski, Mistrzostwa Polski, Puchar Europy oraz mw najważniejszej tegorocznej imprezie Mistrzostwa Świata. Jako przygotowania do tych imprez potraktowaliśmy start w Central Europe Open w Bydgoszczy 29.02.2020r. Poszło dobrze, bo Marysia Stranc i Martyna Albanowska stanęły na najniższym stopniu podium mw kategorii kumite ind. seniorek – 55 kg , a Natalia Nowak zajęła drugie miejsce w kategorii +68 kg. Niestety już pierwsze zamknięcie obiektów sportowych (marzec-kwiecień) spowodowało odwołanie ustalonych terminów niemalże wszystkich zawodów, w tym również Pucharu i Mistrzostw Polski.

Wielkim znakiem zapytania było, czy odbędą się wrześniowe Mistrzostwa Świata, których gospodarzem była przecież Polska. Umożliwienie uczestnictwa w treningach od maja napawało optymizmem. Nie znając do końca decyzji przygotowywaliśmy się bardzo solidnie, trenując systematycznie przez całe wakacje, uczestnicząc także w seminarium szkoleniowym zorganizowanym przez Pleszewski Klub Karate. We wrześniu tuż przed terminem rozpoczęcia Mistrzostw Świata, które miały rozegrać się w dniach od 9 do 13 września ogłoszono, że ze względu na pandemięi to, że nie będą mogli uczestniczyć w tej imprezie zawodnicy wszystkich krajów zrzeszonych w World Union Karate -do Federations (m. in. USA, Brazylia, Izrael, Rosja, Ukraina, Anglia) zmieniono status imprezy na Puchar Świata. Z Klubu Sportowego Sokół Kleczew do reprezentacji zostali powołani następujący zawodnicy: Martyna Albanowska, Natalia Nowak, Maria Stranc, Justyna Szmajdka, Kamil Gauza, Bartosz Szczepaniak oraz Zdzisław Nowak jako coach. Chociaż liczba uczestników nie była aż tak duża jak w minionych latach, to ogromnym sukcesem w okresie pandemii był przyjazd blisko siedmiuset zawodników z 15 krajów. Zarówno w minionych Mistrzostwach Świata tak samo w tych liczyliśmy, że będziemy licząca się reprezentacją. Tym bardziej, że byliśmy gospodarzami, chcieliśmy dobrze wypaść, stąd takie mocne przygotowania. Oczekiwania spełniły się. Sami wychowankowie Sokoła zdobyli łącznie 20 medali. Indywidualnie Justyna Szmajdka zajęła pierwsze miejsce wygrywając w finale kumite indywidualnym ippon shobu z reprezentantką Irlandii oraz z drużyną dwa złote medale w ippon shobu i w ippon rotation. Natalia Nowak zajęła pierwsze miejsce w kat. wag. +64 kg sanbon shobu wygrywając z Aleksandrą Zgórecką, a pokonując wcześniej od wieczną rywalkę, reprezentantkę Rumunii Czako. Natomiast wraz z Martyną Albanowska i Marią Stranc wywalczyły złoto w konkurencjach drużynowych sanbon shobu i sanbon rotation pokonując reprezentacje Rumunii. Ponadto indywidualnie Maryna Albanowska zdobyła srebrny medal  w kumite indywidualnym sanbon shobu w kat. wag.mn – 60 kg. Natomiast Maria Stranc do złotych medali zdobytych drużynowo przywiozła złoty medal w kategorii seniorek kumite ind. Sanbon shobu -55 kg, srebrny medal w kumite ind. Juniorek sanbon shobu i srebrny medal w kumite juniorek sanbon shobu kategorii open. Bardzo dobrze wypadła również męska część reprezentacji. Bartek Szczepaniak zajął trzecie miejsce i zdobył brązowy medal w kumite indywidualnym sanbon shobu w kat. wag +84 kg oraz srebrny medale w kumite drużynowym sanbon rotation i brązowy w sanbon shobu. Kamil Gauza po jednopunktowej przegranej w finale z doświadczonym reprezentantem Czech zdobył srebrny medal w konkurencji sanbon shobu kat. wag +84 kg oraz wraz z drużyną reprezentacyjną medale srebrny w kumite drużynowym sanbon rotation i brązowy w sanbon shobu.

Jak widać była to wspaniała kontynuacja dobrej passy z ubiegłego roku gdzie w Mistrzostwach Europy i w Mistrzostwach Świata kleczewscy karatecy również wielokrotnie stawali na podium.

Po tych wspaniałych sukcesach kleczewscy karatecy w mocno okrojonym składzie uczestniczyli jeszcze 04.10.2020r w Pucharze Polski United World Karate w Brodnicy. Tam Natalia Nowak spotkała się w drodze o wejście do finału konkurencji sanbon shobu w „rewanżowej” walce za Puchar Świata z Aleksandrą Zgórecką. Po przegranej walce, w repasażach wywalczyła brązowy medal. Natomiast Justyna Szmajdka zdobyła srebrny medal ulegając Oli Zgóreckiej w finale tej konkurencji. Natomiast w konkurencji drużynowej shobu rotation Justyna z Natalią były bezkonkurencyjne  i zdobyły złoto. Bardzo dobrze wypadł również Kamil Gauza przywożąc złoty medal w kumite indywidualnym seniorów sanbom shobu.

Podobnie było na Mistrzostwach Polski United World Karate w Kobylnicy k. Słupska. Natalia Nowak była bezkonkurencyjna w kategorii sanbon shobu seniorek, a Kamil Gauza przywiózł złoto w kumite indywidualnym sanbon shobu seniorów. Ponadto Kamil startował  w widowiskowej konkurencji sanbon rotation, w której również był najlepszy. Czyli  dwa złota dla niego. Po kilkuletniej przerwie w startach w kumite swoich sił spróbował sensei Zdzisław Nowak. Kategoria weteranów czyli karatecy +36 lat okazała się szczęśliwa, bo zajął on pierwsze miejsce i jest to jego kolejny złoty medal z zawodów rangi mistrzowskiej w jego karierze zawodniczej.