GŁÓWNI SPONSORZY:

Były kapitan Sokoła, a dziś trener młodzieży.

22 kwietnia 2020

Remigiusz Szygenda to drugi po Michale Grzywaczu wychowanek Sokoła, który przeszedł całą ścieżkę kariery od 11-letniego chłopca, aż po trenera grup młodzieżowych. Urodził się 11 lutego 1976 roku w Nieborzynie. Zawodnikiem Sokoła był do 2008 roku z małą 15-miesięczną przerwą na grę dla Sparty Lubliniec w roku 1997. I tu pojawia się ciekawostka. Skąd w metryce zawodnika Sokoła klub z ówczesnego województwa częstochowskiego (dziś śląskiego)? Remigiusz Szygenda odbywał wówczas służbę wojskową w Wojskach Powietrzno–Desantowych.

Pierwszy trenerem młodego Remika był Władysław Egiert (ten sam, którego memoriał co roku rozgrywany jest na hali sportowej w Kleczewie). Później przez wiele lat pieczę na rozwojem sportowym Pana Szygendy sprawował Wojciech Bielawski z którym w sezonie 1993/1994 zdobył mistrzostwo w klasie juniorów. Debiut w drużynie seniorskiej przyszedł w wieku 18 lat w meczu przeciwko Hetmanowi Orchowo za czasów trenera Bulińskiego. Był wieloletnim kapitanem Sokoła, gdy ten grał w IV lidze. U schyłku piłkarskiej kariery został trenerem raczkujących szkółek piłkarskich w Złotkowie i Budzisławiu Kościelnym, które w 2007 roku powstały z inicjatywy Prezesa Michała Wasika. Cztery lata później został trenerem drugiej drużyny Sokoła Kleczew. Klub zaczynał od B Klasy i już w pierwszym sezonie awansował o klasę wyżej. Kierownikiem tamtego zespołu  był wtedy obecny prezes Sokoła Grzegorz Dobski.

W międzyczasie prowadził kilka zespołów młodzieżowych. Obecnie chłopców z rocznika 2010/2011. Rodzina Szygendów to kolejna sportowa rodzina. Brat Remigiusza, Radosław to również wychowanek Sokoła. Dwaj synowie Dawid (15 lat) i Kacper (10 lat) to aktualnie wyróżniający się zawodnicy grup młodzieżowych. Żona Anna to aktywna biegaczka z kleczewskiej sekcji. Pan Remigiusz podobnie jak grono wielu innych trenerów za cel stawia sobie wychowanie zawodników o których w seniorskiej piłce będzie głośno. Do roli trenera przygotowywał się tak jak wszyscy. Najpierw w 2007 roku zrobił kurs instruktora piłki nożnej w Koninie, a następnie w 2019 roku w Poznaniu kurs UEFA B.

Zobacz inne aktualności: