Trzy puchary! Szansa na czwarty.

6 czerwca 2023

W środę 14 czerwca Sokół Kleczew po raz czwarty stanie przed szansą zdobycia Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Wcześniej trofeum to zdobywał w latach 2011, 2013 i 2014. Zdobycie pucharu to nie tylko prestiż oraz kolejne trofeum do klubowej gabloty, to również przepustka do gry na szczeblu krajowym. Tam Sokół w przeszłości przeżywał emocje w meczach przeciwko zespołom takim, jak Wisła Płock, Zagłębię Sosnowiec, czy Miedź Legnica.

Dziś przypominamy, jak Sokół radził sobie w finałach wojewódzkich.

Pierwsze w historii klubu zwycięstwo w PP na szczeblu WZPN Sokół osiągnął w 2011. Mecz z Lubuszaninem Trzcianka zakończył się zwycięstwem 1-0, a decydującą bramkę już na początku spotkania zdobył Marcin Jankowiak.

Lubuszanin Trzcianka – Sokół Kleczew 0-1

Marcin Jankowiak 12’

Sokół: Maciej Krakowiak – Damian Augustyniak, Błażej Podziński (60’ Kamil Kwiatkowski), Robert Jędras, Łukasz Goiński, Jakub Dębowski, Piotr Głowała, Norbert Grzelak (89’ Sebastian Śmiałek), Wojciech Gąsiorowski, Marcin Jankowiak (70’ Jacek Kopaniarz), Łukasz Szczepaniak (85’ Dariusz Stachowiak).

Dwa lata później Sokół po kleczewskim dreszczowcu po raz drugi cieszył się z wygranej. Mecz przeszedł do historii z powodu czerwonej kartki bramkarza Bartosz Pawłowskiego, który plac gry opuścił już w 35 minucie. Sokół prowadził do tego momentu już 2-0. Rzut karny i gol kontaktowy spowodowały, że Ostrovia zdołała odwrócić losy meczu. Sokół grając w osłabieniu dzielnie bronił się do 80 minuty. Wtedy to Ostrovia wyrównała i doprowadziła do dogrywki. Dodatkowy czas gry nie wyłonił zwycięzcy, dlatego potrzebne były rzuty karne. W nich bohaterem został wychowanek Sokoła Adam Kwiatkowski, który wybronił decydującą jedenastkę, a po niej Łukasz Goiński zapewnił Sokołowi wygraną.

Sokół Kleczew – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 2-2 (2-1) k. 6-5

Jakub Antosik 19’, Arkadiusz Bajerski 27’

Sokół: Bartosz Pawłowski (34’ cz.k.) – Robert Jędras, Mikołaj Pingot, Łukasz Goiński, Damian Augustyniak, Paweł Lisiecki, Piotr Kurminowski (35’ Adam Kwiatkowski), Sebastian Śmiałek (66’ Kamil Krzyżanowski), Jakub Dębowski, Jakub Antosik, Arkadiusz Bajerski (78’ Michał Rutkowski).

Po raz ostatni Sokół puchar zdobywał w 2014 roku. Była to jednocześnie najłatwiejsza wygrana. Sokół rozbił Polonię Kępno 5-0. Z obecnej drużyny tamto spotkanie pamiętają Tomasz Kowalczuk i obecny trener Sokoła. Łukasz Cichos w tamtym meczu zdobył dwie bramki. 14 czerwca ma on szansę sprawić by historia zatoczyła koło. By jako pierwszy cieszył się ze zdobycia pucharu, jako zawodnik i jako trener.

Polonia Kępno – Sokół Kleczew 0-5 (0-1)

Jakub Dębowski 22’, Łukasz Cichos 60’, 82’, Paweł Lisiecki 71’, Arkadiusz Bajerski 86’

Sokół: Hubert Świtalski – Kamil Krzyżanowski, Mikołaj Pingot, Robert Sierant, Sebastian Śmiałek, Jakub Dębowski, Krystian Sobieraj (46’ Arkadiusz Bajerski), Norbert Grzelak (75’ Piotr Kurminowski), Tomasz Kowalczuk (75’ Sebastian Polody), Łukasz Urban (46′ Paweł Lisiecki), Łukasz Cichos